Terapie studenou vodou

Terapie studenou vodou, změnu poznáte na vlastní kůži

 

ed53283e-5d2a-49ec-9dd3-603a8bf4607b

Jsem Terka, zimu jako roční období jsem neměla ráda. Od listopadu do března jsem vyhlížela každý slunečný a teplejší den a bez pořádné bundy a rukavic jsem nevystrčila nos ze dveří. Se studenou vodou jsem se začala přátelit loni v zimě, kdy mě k otužování motivoval můj mladší brácha Tom. Letošní zimu se několikrát týdně ponoříme do řeky společně s přítelem Michlem a studené sprchy jsou pro nás na denním pořádku. Letošní zimu si užívám a studená voda se pro mě stala neodmyslitelnou částí mého života.

 

ec59b351-d4f3-44a4-be27-c4a5ad06dc8c

Jsem Michal, se zimou jsem celkem kamarád už několik let. V zimním období ušetřím za teplé oblečení, dlouhé kalhoty byste u mě nenašly. Pochody v přírodě, kdy mé tělo kromě kraťasů zahřívá jen batoh na zádech, jsou pro mě běžné. Otužování jsem v předešlých letech už několikrát nakousl, ale až letos s Terkou jsem mu přišel na chuť, protože ve dvou to jde vždycky snáz.

 

Sepsali jsme pro Vás pár vlastních „otužovacích“ zkušeností a poznatků, které nám možná potvrdíte z vlastních zážitků se studenou vodou, anebo Vás nalákají...Ale to už si každý musíte vyzkoušet na vlastní kůži. :)

Jak se otužujeme v přírodě

Každý z nás je jiný, někomu vyhovuje brzké ranní vstávání a jiný je noční sova. My jsme ranní ptáčata, a proto jsme ponořování do ledové řeky zařadili namísto budíčku. V šest hodin ráno vyrážíme v Českých Budějovicích k místní řece Malši. Nad ničím moc nerozmýšlíme, svlékáme se do plavek a zvolna vstupujeme do řeky, kde si každý najde svojí pozici s hladinou vody ve výši ramen. Zvolna dýcháme nosem a vydechujeme pusou, soustředíme se na uvolnění celého těla, zklidnění a přijmutí chladu. Nesnažíme se délku našeho pobytu ve vodě vzájemně slaďovat, každý posloucháme své tělo a vodu opouštíme podle vlastního uvážení.

Pomůcky k otužování v přírodě, které můžou přijít vhod: pantofle, ručník, čepice, teplé oblečení, gingershot, (nadstandard: podložka na zem při převlékání)

Jak se otužujeme ve sprše

Otužování ve sprše je nejsnazším a nejdostupnějším prostředkem. Často však slýcháme, že pro někoho psychicky náročnějším než ponoření do ledové vody v přírodě. V tomto případě je super začínat postupně, nejdříve vlažnou vodou, přidávat na délce a ubírat na teplotě. Při otužování ve sprše je dobrou motivací posouvání limitů v délce.

Pomůcky k otužování ve sprše: kohoutek sprchy otočení pořádně napravo

Co se u nás změnilo

Při pobytu v ledové vodě pociťujeme největší chlad v končetinách, někdo v rukou, někdo v chodidlech. Tak naše těla fungují. Každou zimu jsem se potýkala se zamodralými konečky prstů na rukou i při krátkém vystavení chladu, byla jsem nadměrně zimomřivá, a i ve vyhřáté místnosti jsem nosila svetr. Žila jsem si ve „svém pocitu tepla“, ze kterého vystoupit pro mě byl velký nekomfort. S otužováním se vše změnilo, studené končetiny jsou ty tam, svetr se ztratil někde na dno skříně pod hromadou triček s krátkým rukávem a pocit chladu je pro mě osvěžujícím zážitkem a zajímavou výzvou.

Na co jsme po čase přišli

Je nám fakt fajn. Ještě ani jednou během našeho „otužování“ se nám nestalo, že bychom nevystupovali na břeh s úsměvem na tváři. Vyskočit v šest ráno z vyhřáté postele a hupsnout do ledové vody občas vyžaduje jistou míru vnitřního boje, ale ten následný pocit nejde předat, musí se zažít.

Je důležité následně se osušit, teple obléknout a zahřát. Co se však týká způsobu zahřátí, nejlepším pomocníkem je nám naše vlastní tělo. Ani dvacet svetrů vás nezahřeje jako dvacet pořádných dřepů, panáků s výskokem a 3x oběhnutí auta. :)

Není třeba trhat rekordy. První týdny nás bavilo posouvat své limity, měřit si délku pobytu ve vodě a její klesající teplotu. Pak jsme ale objevili, že kouzlo otužování o tomhle není. Kouzlo otužování je o poslouchání vlastního těla, jeho adaptací s chladem a benefitům, které z něj dokáže využít. Nenechme naše ega vyhrát a užívejme si ty chvíle a pocity vždy tady a teď.

Chladu zdar!

Terka a Michal

65b0c381-51fb-4680-8ce7-8177780669d6

  Koupit Ginger Shot  

#coldwatertherapy #wimhofmethod #gingershot

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení